Yunanistan Batı Trakya Haber

Yurt dışındaki Batı Trakyalılar Yunanistan’a nasıl gelebilecek?

Gümülcine Ermu Çarşısı
Foto: Gümülcine Ermu Sokağı - azınlıkça

Yurt dışında çalışan veya bulunan ve Yunan vatandaşı olan Batı Trakyalıların yıllık izin döneminde memleketleri Yunanistan’a gelmeleri için herhangi bir korona kısıtlaması bulunmuyor.

Yunanistan’ın Türkiye vatandaşlarına sınırlarını kapatması ve Bulgaristan üzerinden gelecek turistleri sadece Promahona sınır kapısından kabul edeceğini açıklaması üzerine gurbetçi Batı Trakyalılar da memleketlerine nasıl dönebileceklerini merak etmeye başladılar.

Yunan vatandaşı olan hiçbir Batı Trakyalının Yunanistan’a girişte sorun yaşaması söz konusu değil. Bütün sınır kapıları Yunan vatandaşlarına açık.

Yunan vatandaşı olan Batı Trakyalılar memleketlerine gelirken Bulgaristan, Türkiye, Arnavutluk veya Kuzey Makedonya üzerinden Yunanistan’a giriş yapabilirler.

Yunanistan limanlarını da açtığı için İtalya üzerinden gemi veya feribotla da Yunanistan’a giriş yapabilirler.

Ayrıca 1 Temmuz’dan itibaren bölgedeki Kavala havalimanı başta olmak üzere ülke geneli bütün havalimanlarına da yurtdışından uçak seferleri yapılabilmektedir.

Son olarak Batı Trakyalıların Yunan devletinin internet üzerinden doldurulması istenen formu da doldurmaları gerekmiyor çünkü bu form Yunan vatandaşı olmayan ziyaretçi ve turistleri kapsıyor.