Yunanistan’da gösteri ve yürüyüşlerle ilgili yasa değişiyor | Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan’da gösteri ve yürüyüşlerle ilgili yasa değişiyor

Yunanistan’da protesto yürüyüşleri ve gösterilerle ilgili yasa tasarısı pazartesi günü parlamentoya sunuldu.

Gerekçeli raporda yasal çerçeve kapsamında toplanma ve gösteri düzenleme hakkının korunmasının hedeflendiği belirtildi.

Yeni düzenlemelerle bir taraftan kamu güvenliğinin sağlanmasının ve bir taraftan belirli bir bölgenin sosyoekonomik yaşantısının aşırı şekilde sarsılmamasının, diğer taraftan ise vatandaşların bu hakkını sorunsuzca kullanmalarının sağlanmasının hedeflendiği kaydedildi.

İlgili yasa tasarısında yer alan bazı düzenlemeler şöyle:

– Halka açık gösteri ve mitinglerle ilgili olarak organizatörün – 1 Mayıs ve 17 Kasım yıldönümleri haricinde – yetkili polis karakolunu veya sahil güvenlik komutanlığını bilgilendirmesi gerekiyor.

– Bakanlık kararıyla vatandaşlara planlanan veya gerçekleşmekte olan gösterilerle ilgili ve gösterilerin yapıldığı yerlerdeki trafik düzenlemeleri hakkında bilgi sunan özel internet sitesi oluşturulacak.

– Kamu güvenliğinin sarsılması, özellikle de insan hayatını, malvarlığını ve devlet servetini hedef alan ciddi suçların işlenmesi yönünde ciddi tehlikenin bulunduğu, belirli bir bölgenin sosyoekonomik yaşantısının ciddi anlamda sarsılması tehlikesinin yer aldığı ve belirtilen amaçla çelişen gösterilerin düzenlenmesi durumunda bu tür gösterilerin yasaklanabileceği belirtiliyor.

Öte yandan yasaklanan gösterilere katılanları, gösteri yapılmasını engelleyenleri veya şiddete başvurarak barışçıl protesto gösterisine gölge düşürenleri iki yıla varan hapis cezası bekliyor.

About author

Articles

Editor at Azınlıkça, web administrator/designer, and journalist based in Komotini, covering Thrace and Greece.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan’da 2070 vaka 5 ölüm

Ulusal Kamu Sağlığı Kurumu EODY 26 Temmuz Pazartesi günü yaptığı duyuruyla son 24 saat içerisinde Yunanistan genelinde toplam 2070 koronavirüs vakası tespit edildiğini açıkladı.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

EFKA ve OAED 2,5 milyar evro ödeme yapıyor

Çalışma ve Sosyal Meseleler Bakanlığı, e-EFKA ve OAED’in planlamasına göre, 26-30 Temmuz tarihleri arasında yaklaşık 5,6 milyon hak sahibine 2,5 milyar evro ödeme yapılacak.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Aile içi şiddet uygulayan veya orman yakanlara ağır ceza yasası geliyor!

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, 26 Temmuz Pazartesi günü gerçekleşen Bakanlar Kurulu toplantısında, çocuk ve kadınlara şiddet uygulayanlar ile ormanları yakanlara verilecek cezaların ağırlaştırılacağını duyurdu.
Devamını oku...