Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan’da gösteri ve yürüyüşlerle ilgili yasa değişiyor

Yunanistan’da protesto yürüyüşleri ve gösterilerle ilgili yasa tasarısı pazartesi günü parlamentoya sunuldu.

Gerekçeli raporda yasal çerçeve kapsamında toplanma ve gösteri düzenleme hakkının korunmasının hedeflendiği belirtildi.

Yeni düzenlemelerle bir taraftan kamu güvenliğinin sağlanmasının ve bir taraftan belirli bir bölgenin sosyoekonomik yaşantısının aşırı şekilde sarsılmamasının, diğer taraftan ise vatandaşların bu hakkını sorunsuzca kullanmalarının sağlanmasının hedeflendiği kaydedildi.

İlgili yasa tasarısında yer alan bazı düzenlemeler şöyle:

– Halka açık gösteri ve mitinglerle ilgili olarak organizatörün – 1 Mayıs ve 17 Kasım yıldönümleri haricinde – yetkili polis karakolunu veya sahil güvenlik komutanlığını bilgilendirmesi gerekiyor.

– Bakanlık kararıyla vatandaşlara planlanan veya gerçekleşmekte olan gösterilerle ilgili ve gösterilerin yapıldığı yerlerdeki trafik düzenlemeleri hakkında bilgi sunan özel internet sitesi oluşturulacak.

– Kamu güvenliğinin sarsılması, özellikle de insan hayatını, malvarlığını ve devlet servetini hedef alan ciddi suçların işlenmesi yönünde ciddi tehlikenin bulunduğu, belirli bir bölgenin sosyoekonomik yaşantısının ciddi anlamda sarsılması tehlikesinin yer aldığı ve belirtilen amaçla çelişen gösterilerin düzenlenmesi durumunda bu tür gösterilerin yasaklanabileceği belirtiliyor.

Öte yandan yasaklanan gösterilere katılanları, gösteri yapılmasını engelleyenleri veya şiddete başvurarak barışçıl protesto gösterisine gölge düşürenleri iki yıla varan hapis cezası bekliyor.