Yunanistan Batı Trakya Haber

‘Yurtdışında çalışan Şahinliler ile ilgili sorun çözüldü’

Koronavirüsün yayılmasını engellemek amacıyla alınan önlemler kapsamında İskeçe ilinde bulunan Şahin’e (Ehinos) uygulanan karantinanın 30 Haziran’a kadar uzatılmasına köy halkı tepkili.

Yerel Empros gazetesine konuşan İskeçe’nin Mustafçova (Miki) Belediye Başkanı Rıdvan Delihüseyin karantina kararının uzatılmasından bölge halkının hoşnut olmadığını söyledi.

“Yerel toplum karar karşısında düşünceli ve yorgunluk hakim” diyen Delihüseyin, “Tüm bu önlemler hepimizin yaşam şeklini değiştirdi. Ancak Şahin sakinlerinin büyük ölçüde bu önlemlerin herkesin iyiliği için alındığının farkına vardığını düşünüyorum. İskeçe’de de Atina’da da önlem alınan her yerde olduğu gibi tepki gösterenler de var” şekline konuştu.

Mustafçova Belediye Başkanı toplu testlerin bölge nüfusunun yüzde 10’una yapıldığını dile getirdi.

Öte yandan basının bir bölümünün ve sosyal medyada yapılan paylaşımların ortamı daha da gerdiğine vurgu yapan Delihüseyin “Yazdıkları ve söyledikleriyle Şahin bölgesini hedef haline getirmiş durumdalar. Biz bu sorunu aşmak için bu kadar mücadele ederken onlar yardım etmek yerine insanları yanlış yöne yöneltiyorlar” ifadelerini kullandı.

Son olarak Mustafçova Belediye Başkanı bölgeden yurtdışında çalışan vatandaşlarla ilgili sorunun çözüldüğünü de anlattı.

Yunanistan Sivil Koruma Bakan Yardımcısı Nikos Hardalias ile yaptıkları görüşme sonrası sorunun çözüme kavuşturulduğunu dile getiren Rıdvan Delihüseyin “yurtdışına gitmek isteyenlerin korona testi yaptıracaklarını ve testin negatif çıkması durumunda gidebileceklerini” kaydetti.

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, Thrace covering Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Başpiskoposun İslam karşıtı açıklamalarını Milletvekili Baran kınadı

İskeçe (Xanthi) KINAL Milletvekili Burhan Baran Yunanistan Başpiskopos’u İeronimos’un İslam karşıtı sözlerine tepki gösterdi.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

İskeçeli İris Mutuş ‘O Ses Yunanistan’dan elendi

Yunanistan’ın sevilen şarkı yarışması ‘O Ses Yunanistan’da İskeçeli İris Mutuş bir sonraki tura geçmeyi başaramadı.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Bakan Mitarakis’in Batı Trakya ziyareti ertelendi

Yunanistan Göç ve Sığınma Bakanı Notis Mitarakis’in 16-19 Ocak tarihleri arasında Evros (Meriç) iline planlanmış ziyaretinin ertelendiği açıklandı.
Devamını oku...