Dünya üzerinde kaç karınca bulunuyor? - Azınlıkça
Yaşam

Dünya üzerinde kaç karınca bulunuyor?

Yapılan son araştırmaya göre, karıncaların dünya üzerindeki nüfusunun 20 katrilyon olduğu tahmin ediliyor. Her bir insana karşılık, 2.5 milyon karınca yaşıyor, toplam ağırlıkları ise 12 megatona ulaşıyor.

Hong Kong Üniversitesi’nden bir grup bilim insanı, Dünya üzerindeki karıncaların sayısını hesapladı. Araştırmaya göre hayvanların hali hazırdaki nüfusu yaklaşık 20 katrilyon.

Karıncaların sayısını tespit etmek, bu hayvanların yaşam alanlarında iklim değişikliği gibi faktörlerden dolayı yaşanan değişikliklerin sonuçlarını öğrenmek için önemli.

PNAS adlı hakemli bilimsel dergide dün yayımlanan araştırma kapsamında, daha önce yapılan ve yapıldıkları yerlerdeki karınca sayısını belirleyen 489 çalışma incelendi.

Sonuçlara göre her bir insana karşılık, 2.5 milyon karınca yaşıyor. Karıncaların toplam ağırlığının 12 megaton kuru karbona ulaştığı düşünülüyor, ki bu da tüm yabanıl kuş ve memelilerin toplam ağırlığından fazla bir ağırlıkları olduğu anlamına geliyor

İncelenen çalışmalar bütün kıtalarda gerçekleştirilse de Orta Afrika ve Asya gibi bazı bölgelerde yeterli veri elde edilemediği için araştırma ekibi karınca sayısının daha yüksek olduğunu düşünüyor.

Makalenin başyazarı Patrick Schultheiss, bulgular için “akıl almaz” değerlendirmesini yaptı.

2019’da yapılan bir çalışma, böcek türlerinin yüzde 40’ından fazlasının yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu göstermişti. Ancak çalışmayı gerçekleştiren uzmanlar, karıncaların sayısının azalıp azalmadığından emin değil.

15 bin 700’den fazla türü olan karıncalar, hem av hem de avcı olarak bulundukları doğada önemli rol oynuyor; bitkilerin tohumlarının dağılmasında kritik bir role sahip.

Haberin kaynağına buradan ulaşabilirsiniz

Azınlık milletvekilleri Yunanistan parlamentosunda yemin ettiler
Yunanistan'da 21 Mayıs'ta yapılan genel seçimlerde milletvekili seçilen 300 sandalyeli Yunan parlamentonun …
Mehmet’im – Dr. Hasan Ahmet
Dr. Hasan Ahmet'in vefat eden kardeşi Mehmet için yazdığı şiirdir

”yan group

 

 

”Google

 

Azınlıkça'yı Google Haberlerde takip et

Azınlıkça'yı Facebook'ta takip et

Azınlıkça'yı Twitter'da takip et

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.