Alman hastaneleri son 20 yılın en kötü günlerini yaşıyor - Azınlıkça
Yaşam

Alman hastaneleri son 20 yılın en kötü günlerini yaşıyor

Alman Hastaneler Enstitüsü’nün hazırladığı Hastane Barometresi adlı rapora göre Almanya’daki hastaneler ekonomik açıdan son 20 yılın en kötü günlerini yaşıyor. 

Alman Hastaneler Enstitüsü’nün hazırladığı Hastane Barometresi adlı rapora göre Almanya’da hastanelerdeki ekonomik sıkıntılar ve buna bağlı olarak yaşanan personel açığı alarm verici düzeyde. Her beş hastaneden dördünde personel sıkıntısı olduğu kaydediliyor.

 Almanya’daki hastanelerin yüzde 60’ının 2021 yılını ekonomik kayıpla kapatacağı belirtilen raporda, hastanelerin içinde bulunduğu durumun son 20 yıldır yaşanmadığı kadar kötü olduğu tespiti yapıldı.

Alman Yazı İşleri Ağı (RND) adlı oluşuma bağlı gazetelerde yayımlanan raporda, Almanya’daki her beş hastaneden dördünde yoğun bakım sersivleri de dahil olmak üzere farklı birimlerde personel açığı bulunduğu aktarıldı.

Hastanelerdeki ekonomik açıdan yaşanan kötüleşmenin pandemiyle bağlantılı olduğu ifade edilen raporda, koronavirüs salgını nedeniyle planlanan çok sayıda ameliyatın ertelendiği ve çok sayıda kişinin de enfeksiyon korkusuyla doktor kontrollerini yaptırmadığı kaydedildi. Raporda bu durumun da hastanelerde maddi kayıplara sebep olduğuna işaret edildi.

Raporda hastanelerde halihazırda 22 bin 300 bin kadronun açık olduğu ve bu personel açığının 2016 yılındakinden üç kat fazlasına tekabül ettiği ifade ediliyor. Rapordaki verileri değerlendiren Alman Hastaneler Derneği Başkanı Gerald Gass, personel açığının sağlık politikasının siyasetin öncelikli gündemi olması gerektiğini gösterdiğini belirterek, verilerin hastanelerdeki durumun önümüzdeki yıl da düzeleceğini göstermediğine işaret etti.

Personel açığının önümüzdeki yıl da devam edeceği kaydedilen raporda, önümüzdeki üç yıl içinde her iki hastaneden birinde personel sıkıntısının giderilemeyeceği tahmin ediliyor.

YouTube kanalımıza ABONE OLUN. Bekliyoruz!
Azınlıkça’ya Google Haberler’de ABONE OLUN Sizi bekliyoruz
Azınlıkça’ya Viber’da ABONE OLUN. Haberlerimizi ilk siz okuyun
Azınlıkça’ya Telegram’da ABONE OLUN. Haberler telefonunuza gelsin

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Almanya her yıl 400 bin nitelikli işçi almak istiyor

Batı Trakya’daki işsizlik nedeniyle yurtdışına çalışmaya gidenlerin sayısı her geçen gün artarken Almanya her sene yurtdışından 400 bin nitelikli işçi almak istiyor.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Almanya’da korona önlemlerine karşı protestolar sürüyor

Almanya’da koronavirüs Kovid-19 salgınına karşı yürütülen mücadele kapsamında uygulamaya alınan yasak ve önlemlere karşı protesto gösterileri devam ediyor.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Almanya'da üçüncü dozu olmayanlara kısıtlama geldi

Küresel koronavirüs Kovid-19 salgınıyla mücadelesinde tedbirleri sıkılaştırma kararı alan Almanya’da üçüncü doz aşısını olmayanlar restoran, kafe ve bar gibi mekanlara girebilmeleri için yanlarında güncel negatif rapid test sonucu bulundurmaları şartı geldi.
Devamını oku...