Balıkçılar deniz salyası nedeniyle denize açılamıyor | Azınlıkça
Yaşam

Balıkçılar deniz salyası nedeniyle denize açılamıyor

Marmara denizinde görülen ve Batı Trakya sahillerine de gelir mi diye endişe duyulan müsilaj (deniz salyası)

Yunanistan’ın Limnos adasında da görülen müsilaj (deniz salyası) nedeniyle çevre temizliği Ege bölgesinde de önem kazanıyor. Öte yandan Marmara denizindeki balıkçılar müsilaj yüzünden avlanmaya çıkamıyorlar.

Deniz salyası (müsilaj) Marmara Denizi’ni etkilemeye devam ediyor. Müsilaj, denizdeki canlı yaşamını ciddi şekilde tehdit ediyor.

Balıkçılar ağları ve tekneleri müsilajdan zarar gördüğü için denize açılamıyor. Vatandaşların da balıkçılardan Marmara Denizi’nde tutulmuş balıkları almak istemedikleri söyleniyor.

Marmara Denizi’nin Tekirdağ kesiminde de deniz salyası dipte olumsuz etki yaratıyor. Bu nedenle küçük tekne balıkçıları denize ağ atamıyor. Denize açılamayan bazı balıkçılar kıyıda ağlarını tamir ederken, bazıları da olta ile avlanmaya çalışıyor. Müsilaj Marmara denizi dışında Ege’yi de tehdit ediyor.

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Müsilaj, Halkidiki sahillerinde görüldü

Selaniklilerin yaz dönemi boyuca yüzmeye gittikleri turistik Halkidiki bölgesi müsilaj (deniz salyası) ile tanıştı. Halkidiki sahillerinde görülen müsilaj fotoğraf karelerine yansıdı.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Batı Trakya’da görülen müsilajda toksik madde bulunamadı: Gönül rahatlığıyla…

Yunanistan Balıkçılık Araştırma Enstitüsü tarafından Batı Trakya sahillerinde görülen plankton nedeniyle alınan su örneklerinden yapılan mikrobiyolojik analizlerde müsilaj (deniz salyası) tabakasının toksik olmadığı ortaya çıktı.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Batı Trakya denizinde görülen müsilaj incelemelerinin sonuçları ne zaman açıklanacak?

Doğu Makedonya-Trakya Eyaleti’ne bağlı sahillerde görülen az miktardaki müsilaj (deniz salyası) ile ilgili yapılan bilimsel incelemelerin sonuçlarının 10 gün içerisinde belli olcağı aktarıldı.
Devamını oku...