Uzmanlar: Yeni mutasyon görüldü. Bu daha bulaşıcı. Adı ise… | Azınlıkça
Yaşam

Uzmanlar: Yeni mutasyon görüldü. Bu daha bulaşıcı. Adı ise…

Bütün dünyada endişe yaratan Delta varyantı konuşulurken bir yeni mutasyon daha ortaya çıktı. Uzmanların Delta varyantından da daha bulaşıcı dediği yeni varyanta ise Delta Plus adı konuldu.

Hindistan’da sağlık yetkilileri, ülkede endişe verici yeni bir “Delta Plus” koronavirüs türünün her geçen gün daha da arttığını açıkladılar.

Ülkede şu ana dek 40 Delta Plus varyantı vakası görüldü. Federal sağlık sekreteri Rajesh Bhushan, Delta Plus’ın dünyada hızlıca yayılan Delta varyantına göre daha bulaşıcı olduğunu ifade etti.

Uzmanlar Hindistan’da, virüsün Delta varyantının (B.1.617) ardından ortaya çıkan Delta Plus varyantının vaka sayısının ise 40 kişiye yükseldiğini söylüyorlar.

Ülkede Delta varyantından daha bulaşıcı ve tehlikeli olduğu ifade edilen Delta Plus adlı yeni mutasyon be kadar yayılacak bilinmiyor.

Hindistan hükümeti tarafından yapılan açıklamada, “Delta Plus varyantı Maharaştra, Kerala ve Madhya Pradesh’te görüldüğü ve bugüne kadar ise 40 vaka tespit edildiği kaydedildi ve “Önemli bir artış yok” denildi.

Maharaştra, Kerala ve Madhya Pradesh’e yeni varyantının yayılmaması için kalabalıkların ve toplantıların yasaklanmasıyla beraber virüse karşı alınan önlemlerin artırılması talimatı verildi.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Hindistan varyantının baskın tür haline geldiğini ve daha bulaşıcı olduğunu açıklamıştı.

Yeni belirlenen Delta Plus varyantının ise Delta varyantından daha bulaşıcı ve tehlikeli olduğunu düşünülüyor ve uzmanları endişelendiriyor.

YouTube kanalımıza ABONE OLUN. Bekliyoruz!
Azınlıkça’ya Google Haberler’de ABONE OLUN Sizi bekliyoruz
Azınlıkça’ya Viber’da ABONE OLUN. Haberlerimizi ilk siz okuyun
Azınlıkça’ya Telegram’da ABONE OLUN. Haberler telefonunuza gelsin

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yaşam

Delta'nın niçin bu kadar hızlı yayıldığı ortaya çıktı

Yunanistan genelinde tespit edilen koronavirüs vakalarında şu anda Delta mutasyonu öne geçmiş durumda. Uzmanlar kış mevsimine kadar kadar ülkede Delta mutasyonun yüzde 90 oranında baskın olacağını öngörüyorlar. 
Devamını oku...
Yaşam

Alfa, Beta, Gama ve Delta varyantları nerelerde görüldü? Hangisi en tehlikeli?

Dünya’da koronavirüs Kovid-19 salgınının başlamasının ardından virüsün mutasyona uğrayarak farklı varyantlara dönüşmesi yakından takip ediliyor.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Delta mutasyonu İskeçe’ye mi sıçradı?

İskeçe (Xanthi) Devlet Hastanesi’ne giden bir kadında Delta mutasyonu görüldüğü ve yapılan tetkiklerden sonra durumunun iyi olduğu ve tedaviye gerek görülmediği söyleniyor.
Devamını oku...