Yunanistan Sputnik veya Moderna aşısını üretmenin yolunu arıyor | Azınlıkça
Yaşam

Yunanistan Sputnik veya Moderna aşısını üretmenin yolunu arıyor

Yunanistan her sene aşılanma ihtiyacı olabileceği öngörüleri nedeniyle Rus Sputnik-V veya Amerikan Moderna aşısını üretmenin yollarını araştırıyor.

Ta Nea gazetesi, Yunanistan’ın koronavirüs aşısı üretmenin imkanlarını incelediğini, üzerinde durulan aşıları arasında ABD’li Moderna ve Rus Sputnik V aşıları olduğunu yazdı.

Yunan hükümeti koronavirüs aşısı üretmek için harekete geçti. Başbakan Kiryakos Miçotakis’in Yunanistan olarak üretebilecek aşılarla ilgili bir rapor istediği biliniyor.

Üzerinde durulan aşılardan birinin ABD’de üretilen Moderna, diğerinin ise Rus koronavirüs aşısı Sputnik V olduğu söyleniyor.

Yunanistan’ın Kovid-19 aşısı üretimi ile ilgili patentlerden birini satın almaya yönelik adımları attığı kaydedilirken, aşı üretiminde işbirliği olasılıklarının netleştirilmesi amacıyla yabancı ilaç şirketleri ile yoklama temasları ve görüşmeler halihazırda devam ediyor. İlgilerin odağında Moderna, ayrıca Sputnik V’yi üreten Rus şirketi var.

Yunan hükümetinin bu doğrultuda bir çalışma istemesinin ardında koronavirüs aşısının her sene korunma amaçlı yapılması gerekebileceği öngörüsü yatıyor.

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan: Yangınlarla boğuşan Türkiye’ye yardıma hazırız

Türkiye Akdeniz ve Ege’de üst üste meydana gelen yangınlarla boğuşuyor. Yangınla mücadelede Yunanistan’dan Türkiye’ye “yardıma hazırız” mesajı geldi. 
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan, Türkiye’yi AB’ye şikayet etti: Göçmenleri geri almıyor

Yunanistan Göç ve Sığınma Bakanı Notis Mitarakis, iade etmek istedikleri 1908 göçmeni aylardır geri almadığı gerekçesiyle, Türkiye’yi AB’ye şikayet ederek yardım talebinde bulundu.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan Silahlı Kuvvetleri 15 bin profesyonel asker EPOP alıyor

Yunanistan Silahlı Kuvvetleri, 1600 yeni profesyonel asker (EPOP) işe aldığını açıkladı.
Devamını oku...