Yunanistan Sputnik veya Moderna aşısını üretmenin yolunu arıyor - Azınlıkça
Yaşam

Yunanistan Sputnik veya Moderna aşısını üretmenin yolunu arıyor

Yunanistan her sene aşılanma ihtiyacı olabileceği öngörüleri nedeniyle Rus Sputnik-V veya Amerikan Moderna aşısını üretmenin yollarını araştırıyor.

Ta Nea gazetesi, Yunanistan’ın koronavirüs aşısı üretmenin imkanlarını incelediğini, üzerinde durulan aşıları arasında ABD’li Moderna ve Rus Sputnik V aşıları olduğunu yazdı.

Yunan hükümeti koronavirüs aşısı üretmek için harekete geçti. Başbakan Kiryakos Miçotakis’in Yunanistan olarak üretebilecek aşılarla ilgili bir rapor istediği biliniyor.

Üzerinde durulan aşılardan birinin ABD’de üretilen Moderna, diğerinin ise Rus koronavirüs aşısı Sputnik V olduğu söyleniyor.

Yunanistan’ın Kovid-19 aşısı üretimi ile ilgili patentlerden birini satın almaya yönelik adımları attığı kaydedilirken, aşı üretiminde işbirliği olasılıklarının netleştirilmesi amacıyla yabancı ilaç şirketleri ile yoklama temasları ve görüşmeler halihazırda devam ediyor. İlgilerin odağında Moderna, ayrıca Sputnik V’yi üreten Rus şirketi var.

Yunan hükümetinin bu doğrultuda bir çalışma istemesinin ardında koronavirüs aşısının her sene korunma amaçlı yapılması gerekebileceği öngörüsü yatıyor.

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunan basını: Çipras, Türkiye’ye karşı ‘yaptırım paketi’ isteyecek

Yunanistan’da anamuhalefetteki SYRIZA partisinin lideri Aleksis Çipras, Avrupa Sosyalist Partisi’nin Hazırlık Zirvesi’ne katılmak üzere Prag’a gitti.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Bakan Georgidis: 50 temel üründe zam yapılmayacak

Yunanistan Kalkınma ve Yatırımlar Bakanı Adonis Georgiadis, örgütlü süpermarket zincirleri temsilcileriyle biraraya gelerek zamlar konusunu görüştü.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan'da iki göçmen teknesi battı: Onlarca ölü var

Yunanistan Sahil Güvenlik birimi tarafından yapılan açıklamaya göre, Kithira ve Lesvos adaları açıklarında iki göçmen teknesi battı. Her iki teknede de onlarca göçmen can verdi.
Devamını oku...