Yaşam

Yunanistan Sputnik veya Moderna aşısını üretmenin yolunu arıyor

Yunanistan her sene aşılanma ihtiyacı olabileceği öngörüleri nedeniyle Rus Sputnik-V veya Amerikan Moderna aşısını üretmenin yollarını araştırıyor.

Ta Nea gazetesi, Yunanistan’ın koronavirüs aşısı üretmenin imkanlarını incelediğini, üzerinde durulan aşıları arasında ABD’li Moderna ve Rus Sputnik V aşıları olduğunu yazdı.

Yunan hükümeti koronavirüs aşısı üretmek için harekete geçti. Başbakan Kiryakos Miçotakis’in Yunanistan olarak üretebilecek aşılarla ilgili bir rapor istediği biliniyor.

Üzerinde durulan aşılardan birinin ABD’de üretilen Moderna, diğerinin ise Rus koronavirüs aşısı Sputnik V olduğu söyleniyor.

Yunanistan’ın Kovid-19 aşısı üretimi ile ilgili patentlerden birini satın almaya yönelik adımları attığı kaydedilirken, aşı üretiminde işbirliği olasılıklarının netleştirilmesi amacıyla yabancı ilaç şirketleri ile yoklama temasları ve görüşmeler halihazırda devam ediyor. İlgilerin odağında Moderna, ayrıca Sputnik V’yi üreten Rus şirketi var.

Yunan hükümetinin bu doğrultuda bir çalışma istemesinin ardında koronavirüs aşısının her sene korunma amaçlı yapılması gerekebileceği öngörüsü yatıyor.

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Sokağa çıkma yasağı saatleri değişiyor: İşte yeni saatler

Yunanistan’da turizm sezonunun yaklaşmasıyla birlikte koronavirüs önlemlerinde gevşetmeler de başlamış bulunuyor.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan çapında liselerde 8 günde 2 bin vaka görüldü

Yunanistan genelinde geçtiğimiz hafa yüzyüze eğitime geçilen liselerde, eğitimci ve öğrencilerde, 8 günde toplam 2 bin koronavirüs vakası görüldü.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Doktorlar Başkanı: Toplum artık bizim tavsiyelerimize uymuyor

Atina Doktorlar Derneği Başkanı Athanasios Eksadaktilos, kafe ve restoranların açılmasıyla ve aşılarla ilgili açıklamalarda bulundu.
Devamını oku...