Yaşam

Maske kullanmak karbondioksit birikmesine neden olur mu?

Koronavirüs salgınından korunmak için biliminsanları maske takılması gerektiğini söylüyor. Uzun zamandır Yunanistan’da maske takma zorunluluğu bulunuyor.

Maske kullanımına ilişkin tartışma ortamlarında ortaya çıkan bir konu ise maske takıldığında vücutta karbondioksit birikimine neden olduğu iddiası.

Maske ile karbondioksit tartışmaları ile ilgili aydınlatıcı bilgi Türkiye’den geldi. Türk Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, maskenin vücutta karbondioksit toplayıp toplamadığı ile ilgili açıklama yaptı.

Özlü, maske kullanan insanların nefes almakta zorlandıkları ve kanlarındaki oksijen oranlarının düştüğü yönündeki söylentilerinin gerçeği yansıtmadığını söyledi.

Özlü, “Maske insanlarda bir miktar soluk almakta zorluklara neden olabiliyor ama bu hiçbir zaman karbondioksit birikmesine, oksijenin ciddi şekilde düşmesine neden olacak bir etki yaratmıyor” dedi.

Özlü maske kullanımının önemine dikkat çekti ve şunları söyledi:

“Maske ile ilgili bu söylentiler gerçekliğe dayanmıyor. Evet, maske insanlarda bir miktar soluk almakta zorluklara neden olabiliyor. Ama bu hiçbir zaman karbondioksit birikmesine ve oksijenin ciddi şekilde düşmesine neden olacak bir etki yaratmıyor. Onun için çok ağır kalp yetmezliği ve akciğer hastalığı olanlar hariç olmak üzere herkes maske kullanabilir.

Maske takarken bir sıkıntı hissediyor olmanız, sizin kanınızda oksijenin düştüğü anlamına gelmiyor. Ya da karbondioksitin yükseldiği anlamına gelmiyor. Zaten dünyada şu anda milyarlarca insan maske kullanıyor. Öyle bir zararlı etkisi yok. Bu konuda yapılan testler var. Oksijen ölçümleri ve karbondioksit ölçümleri yapılmış maske kullananlar üzerinde. Maske kullanımına özen gösterilmeli.”

Öte yandan hatırlanacağı üzere Yunanistan Sağlık Bakanı Vasilis Kikilyas, maske kullanımının ilkbahara kadar zorunlu olacağını duyurmuştu.

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Başbakan Miçotakis: Mutasyonlar virüsü daha bulaşıcı hale getirdi

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, başkent Atina’nın Sotiria Hastanesi’ni ziyaret ederek burada görevli doktorlara hizmetlerinden dolayı teşekkür etti.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Araba ehliyetiyle motosiklet kullanma izni veren düzenleme Yunan Meclisi'ne geldi

Yunanistan’da araba sürücü ehliyeti olanların motosiklet sürmesine de izin veren yasal düzenleme Yunan Parlamentosu’na sunuldu.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan’da bu yıl Çiknopempti’de mangallar yanmayacak

Yunanistan’da her yıl coşkuyla kutlanan Çiknopempti’de bu yıl mangallar yanmayacak.
Devamını oku...