Yaşam

Korona aşısı olan kişinin virüsü bulaştırma riski var mı?

Yunanistan’da tüm Avrupa Birliği ile birlikte koronavirüs salgınına karşı aynı gün aşılama çalışmaları başladı. 

Koronavirüs aşısı yaptıranlar arasında sağlık çalışanlarıyla birlikte hassas grup sayılan hasta yaşlılar dışında siyasi partilerin genel başkanları da yer alıyor.

Aşılanma çalışmaları devam ederken akla takılan sorulardan biri de aşılanan kişinin bir başkasına virüsü bulaştırma riskinin bulunup bulunmadığı.

Bu soruyla ilgili Türkiye’den Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Profesör Dr. Ateş Kara, açıklamada bulundu. Kara bir kişinin aşı olmasına rağmen virüsü bulaştırma riskinin süreceğini söyledi.

Kara, “Aşı olsak da virüs bulaştırma riskimiz sürer” ifadesini kullandı.

Aşı olan kişinin virüsü alt edebileceğini ancak başkalarına virüs bulaştırmaya devam edebileceğini söyleyen Kara sözlerini şöyle sürdürdü:

“İnaktif aşı daha mı iyi derseniz bence çok doğru değil ama bugünkü bilgi itibariyle inaktif aşıyla biraz daha rahat hareket edebilir miyiz? Evet. Çünkü inaktivasyon dediğimiz, mikroorganizmayı alıp öldürüp virüse alıp inaktif hale getirdiğimizde etkisiz hale getirip öldürüp vermemiz durumunu biz yıllardır aşının ilk çıktığı yıllardan itibaren tüm dünyada uygulanıyor ve geliştiriliyor. O nedenle bu aşı ile ilgili olası durumları biliyoruz. Bu bakımdan bir basamak daha avantajlı. Ama öbür taraftan baktığımızda da mRNA aşısı da teknolojik olarak önümüzdeki dönem için bize ışık yakan bir aşı. Şunun için ışık yakan bir aşı, bugüne kadar aşı geliştiremediğimiz enfeksiyonlara karşı hatta bazı kanser türlerine karşı çok umut verici bir teknoloji. Ve gerçekten de avantaj sağlayabilir.”

Aşılama bir ülkede nüfusun yüz altmışı ve üstüne yapılması durumunda büyük oranda koruma sağlayacak. Uzmanlar aşı sonrası rahatlamanın Temmuz ayına kadar olacağını hesaplıyorlar.

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, Thrace covering Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Turizm Bakanı Theoharis: Aşı yaptırmayanlar da seyahat edebilecek

Yunanistan Turizm Bakanı Haris Theoharis, aşı yaptırmayanların da Yunanistan’a seyahat edebileceğini, herhangi bir engelle karşılaşmayacaklarını belirtti.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Şahin’de ilk korona aşıları vuruldu

Batı Trakya’nın Şahin (Ehinos) köyündeki sağlık ocağına koronavirüs aşı merkezi kuruldu.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Şapçı Sağlık Ocağı’nda korona aşıları başladı

Rodop ilinin Şapçı (Sapes) Sağlık Ocağı’nda ilk koronavirüs aşıları vurulmaya başladı.
Devamını oku...