Yaşam

Dr Sebahattin Edirneli: Göz sağlığını cep telefonları ve bilgisayarlar etkiliyor

Göz ve Göz Hastalıkları Uzmanı ve Cerrahisi Operatör Doktor Sebahattin Edirneli

Bütün dünyayı saran ve karantinalar yüzünden herkesi evlere hapseden koronavirüs Kovid 19 salgını Batı Trakya’da da hepimizi etkiledi.

İlk başlarda hatırlanacağı üzere salgın İskeçe ilinde etkisini gösterdi ve karantinalar yüzünden İskeçeliler oldukça zor günler geçirdiler. Batı Trakya’da Evros ili de korona vakalarıyla anılırken en az korona vakası görülen Rodop ilinde durum hala iyi gidiyor.

Kimi uzmanlar Rodop ilinde vatandaşların daha fazla kurallara uyduğu veya yurtdışı temasının az olması gibi nedenler söylüyorlar. 

Korona salgınında insandan insana bulaşma şeklinin ağız burun ve göz üzerinde olduğu kesinleşince maskeler özellikle önem kazandı.

GÖZ SAĞLIĞINA ELEKTRONİK CİHAZLAR ETKİ EDİYOR

Korona ve göz sağlığı konusunu Gümülcine’de eski Kamelya binasının birinci katında hastalarına hizmet veren Göz ve Göz Hastalıkları Uzmanı ve Cerrahisi Operatör Doktor Sebahattin Edirneli ile konuştuk.

“Son dönemlerde yaşadığımız Kovid-19 salgını nedeniyle kişisel hijyen ve sosyal izolasyon her geçen gün daha da fazla önem kazanıyor. Dolayısıyla evde geçirilen süre arttıkça hayatımıza giren dijital dünyada harcadığımız zaman da artıyor.” hatırlatmasında bulunan Doktor Sebahattin Edirneli “Bu da göz sağlığımızı tehdit eden bir takım rahatsızlıkların ortaya çıkmasına neden oluyor. Elektronik cihaz kullanımı esnasında cep telefonu bilgisayar gözümüze yakın mesafede oldukları için bunlara odaklandığımızda göz kırpma sayımız azalıyor ve bulunduğumuz ortamda nem dengesi bozulunca göz kuruluğu artıyor. Bu durumda gözlerimizi enfeksiyonlara karşı korunmasız hale getiriyor. Kişide ortaya çıkan şikayetler batma, yanma, kızarıklık, sulanma, görmede bulanıklık.” ifadelerini kullandı.

EKRAN BAŞINDA UZUN SÜRE DURANLAR NE YAPMALI

Uzun süre ekran başında duranlara da uyarılarda bulunan Doktor Sebahattin Edirneli şu tavsiyelerde bulundu:

“Eğer ekran başında uzun süre geçirecek isek her yarım saatte 1-3 dakika aralar verilmeli, göz kırpmak için çaba sarf edilmelidir ve uza bakma kuralını uygulayıp gözlerimizi rahatlatmalıyız. Eğer önceden bir göz hekimi tarafından kuru göz teşhisi konulmuş ise, ekran başına geçmeden önce gözlerimizi suni gözyaşıyla desteklemek doğru olacaktır.

KORONA GÖZDEN BULAŞIR MI?

Koronavirüs gözlerden bulaşır mı sorusuna cevap veren Göz ve Göz Hastalıkları Uzmanı ve Cerrahisi Operatör Doktor Sebahattin Edirneli şu açıklamayı getirdi:

“Bilindiği üzere koronavirüs Kovid-19 farklı yüzeylerde uzun süre kalabiliyor. Damlacık ve temas yoluyla bulaşıyor, dokunduğumuz yüzeylerden ellerimizle virüsü kendimize ve başkalarına bulaştıra biliriz. Bunun önüne geçmemiz için ellerimizi sık sık yıkamak çok önemli eğer bu mümkün değilse alkollü dezenfektanlar kullanılmalıdır.

Kalabalık ortamlarda mutlaka doğru şekilde maske kullanarak ağzımızı ve burnumuzu koruyabiliriz. Fakat gözlerimizin açıkta kalması da bir risk faktörüdür. Kişiler arası sosyal mesafemizi 1 buçuk 2 metre arası koruyarak riskleri en aza indirebiliriz. Günlük hayatımızda kontakt lens kullanımından kaçınılmalıdır kontak lensler yabancı cisim hissini arttırdığı için gözümüze dokunma ve oluşturma riskini de beraberinde getiriyor.

Bunun yerine gözlük kullanımı daha doğru bir seçim olup ayrıca gözümüzün önünde koruyucu bir bariyer olmasını da sağlamış olacaktır. Son olarakta gözünüzde kızarıklık, şişkinlik, sulanma ve bunlara yüksek ateş ve öksürük eşlik ediyorsa dikkatli olunmalı. Bunlar koronavirüs belirtileri de olabilir. Amerikan Göz Akademisinin yayınına göre koronavirüs bulaşmış hastaların %1’i ile % 3’ü gözlerinde kızarıklık, şişlik, sulanma belirtileri gözlemlenmiş. Bu rakamların çok düşük olduğunu ve hiçbir hastada görme kaybı yaşanmadığını da belirtmekte fayda var.”

Pazartesi ile cumartesi arası sabah saat 9’dan öğle 15.00’e kadar hastalarına hizmet veren Doktor Sebahattin Edirneli Salı ve Perşembe günleri ise 18.00 ile 21.00 arası da hizmet vermeyi sürdürüyor. 


About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, Thrace covering Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Kalivia’da polisin önünde kendini vurdu

Yunanistan’da motosikletli polis (DİAS) ekipleri gördükleri manzara karşısında şok yaşadılar.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Hükümet, Batı Trakya’da altın çıkarılmasına izin mi verecek?

Evros (Meriç) SYRIZA Milletvekili Natasa Gara, ND hükümetinin pandemi ortasında Eldorado Gold şirketiyle anlaştığını ve Batı Trakya’da altın çıkarılmasına zemin hazırladığını iddia etti.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Çıkan yangında ev kül oldu

Batı Trakya’da çıkan yangında ev kül oldu, yaşlı kadın son anda kurtarıldı.
Devamını oku...