Yaşam

Cep telefonları için ultra hızlı şarj geliyor

Batı Trakya’da neredeyse cep telefonu kullanmayan kalmadı ve en büyük sorun telefon şarjlarının çok çabul bitmesi olarak sayılabilir.

Cep telefonları artık hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline gelmiş durumda.

Çabuk biten telefon şarjları nedeniyle zaman zaman işlerimizde bile aksaklıklar ve sorunlar yaşanabiliyor.

Telefonların şarj kablosuna bağımlılığını azaltmak isteyen telefon şirketleri ultra hızlı şarj cihazları ile çabul pil bitmesi sorununu bitirmeye yakınlar.

Ahval’de yer alan ve Chip Online‘dan aktarılan habere göre, 100W ve 120W şarj opsiyonu 2021 senesi içerisinde akıllı telefon kullanıcılarının hizmetine sunulacak.

Çin akıllı telefon üreticisi Xiaomi firması, 2019 yılında 100W şarj teknolojisini bir prototip ile tanıtmış, Vivo ise 120W ile bundan daha güçlü bir telefon açıklaması yapmıştı.

Her iki firma da, yeni telefonları prototip olmaktan öteye geçirmedi. Halihazırda elde edilen en yüksek şarj kapasitesi bugün 65W kadar.

Digital Chat Station’a göre oyun telefonu üreten firmalar, 2021’de “Snapdragon 875” yonga setiyle 100W şarj özelliği sunmaya başlayacaklar. Kaynak, Çinli oyun telefonlarında “dört telefondan üçünün” 100W hızlı şarj özelliğini sunacağını iddia ediyor.

100W şarj yeteneğinin hangi üreticilerden geleceği ise tam olarak belli değil. Tahmin yürütürsek, işlevin Vivo, Nubia, Honor gibi firmalardan gelmesi muhtemel. Lenovo’nun Legion markası da yeni hızlı şarj özelliğini kullanabilecek bir başka telefon modeli durumunda.