Yaşam

Ginseng nedir? Ginsengin sağlığa 7 faydası

Batı Trakya’da pek bilinmese de Ginseng Çin tıbbında uzun yıllardan beri kullanılan şifalı bir bitki. Sağlığa birçok faydası olan ginseng son yıllarda oldukça popüler.

Taze, beyaz veya kırmızı olarak üç çeşidi bulunan ginsengin, uzun süreli kullanımda bir bazı zararları bulunuyor.

Ginseng, yüzyıllardır geleneksel Çin tıbbında kullanılıyor. Yavaş büyüyen kısa bir bitki olan ginseng, ne kadar sürede büyüdüğüne bağlı olarak üç yolla sınıflandırılabilir: Taze, beyaz veya kırmızı.

Taze ginseng 4 yıldan önce, beyaz ginseng 4-6 yıl arasında ve kırmızı ginseng 6 yıl veya daha uzun bir süre sonra hasat ediliyor.

Bu bitkinin birçok çeşidi var, ancak en popülerleri Amerikan ginsengi (Panax quinquefolius) ve Asya ginsengi (Panax ginseng) ‘dir.

Posta’daki habere göre Amerikan ve Asya ginsengi, aktif bileşik konsantrasyonlarına ve vücut üzerindeki etkilerine göre değişir. Amerikan ginsengi’nin rahatlatıcı bir ajan olarak çalıştığına inanılırken, Asya’daki gingengin canlandırıcı bir etkisi var.

Ginseng iki önemli bileşik içerir: ginsenosidler ve gintonin. Bu bileşikler sağlık yararları sağlamak için birbirlerini tamamlarlar.

Ginsengin kanıtlanmış 7 faydası

  • İnflamasyonu azaltabilen güçlü bir antioksidan: Ginseng’in inflamatuar belirteçleri azaltmaya ve oksidatif strese karşı korunmaya yardımcı olduğu gösterilmiştir.
  • Beyin fonksiyonlarının etkinliğini artırabilir: Ginseng’in hem sağlıklı insanlarda hem de Alzheimer hastalalarında zihinsel işlevlere, sakinlik ve ruhsal duygulara fayda sağladığı gösterilmiştir.
  • Erektil disfonksiyonu (sertleşme bozukluğu) düzeltebilir: Ginseng dokulardaki oksidatif stresi azaltarak ve penis kaslarındaki kan akışını artırarak erektil disfonksiyon belirtilerini iyileştirebilir.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir: Ginseng kanserli insanlarda bağışıklık sistemini güçlendirebilir ve hatta belirli aşıların etkilerini artırabilir.
  • Kansere karşı faydası var: Ginseng’deki ginsenosidler, iltihaplanmayı düzenler, antioksidan koruma sağlar ve hücrelerin sağlığını korur, bu da bazı kanser türlerinin riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Ancak kesin etkinliği için, daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.
  • Yorgunlukla mücadele eder, enerjiyi artır: Ginseng, oksidatif hasarı azaltarak ve hücrelerde enerji üretimini artırarak yorgunluk ile savaşmaya ve fiziksel aktiviteyi arttırmaya yardımcı olabilir.
  • Kan şekerini düşürür: Özellikle fermente edilmiş kırmızı ginseng, insülin üretiminin ve hücrelerde kan şekeri alımının arttırılmasına yardımcı olur ve antioksidan koruma sağlar.