Afrika’da çekirge istilası yayılıyor: Son 70 yılın en kötü felaketi - Azınlıkça
Yaşam

Afrika’da çekirge istilası yayılıyor: Son 70 yılın en kötü felaketi

Afrika’daki bazı ülkelerde yayılan çekirge istilası, son 70 yılın en büyük felaketi olarak nitelendiriliyor. Ayrıca uzmanlar, ikinci dalga istilanın, bir öncekinin yaklaşık 20 katı büyüklüğünde olduğunu dile getiriyor.

Somali’de milyarlarca çöl çekirgesi, mevsimsel yağışların ardından ortaya çıkarak yeni üreme alanı arayışı içerisinde girmiş durumda. Savunmasız milyonlarca kişi risk altında. Ancak bölge halkları çekirge istilasıyla mücadele için bir araya gelmeleri halinde bu defa koronavirüsün yayılması riski ile de karşı karşıya kalıyor. Bu da kırsal kesimlerde yaşayanlar için ikinci bir tehdit anlamına geliyor.

Ugandalı çiftçi olan Yoweri Aboket, ülkesinde herkesin konuştuğu öncelikli meselenin çekirgeler olduğunu söylüyor.
“Eğer bir defa tarlanıza girerlerse tümüyle yok ediyorlar.” diyen Aboket, “Bazı insanlar çekirgelerin koronavirüsten daha tehlikeli olduğunu söylüyor. Hatta kimileri Covid-19’un buraya ulaşacağına bile inanmıyor” diyor.

Abokat’in köyü, Kenya sınırında. Buradaki bazı çiftçiler, çekirgeleri uzaklaştırabilmek için tavalara vuruyor, ıslık çalıyor veya taş atıyor. Ancak sonuç pek de değişmiyor. İstilayı hayal kırıklığı içinde izliyorlar. Diğer yandan da koronavirüs nedeniyle bir araya gelmeleri zaten yasak. Eğer tarlalarındaki ürünler yetişmezse, bu çiftçiler için açlık anlamına geliyor. Zira 600 haneli bu köy halkı gibi Kenya, Etiyopya ve Güney Sudan da dahil olmak üzere benzer endişeler Doğu Afrika’nın büyük bir kısmında mevcut.

Öte yandan çekirge sürüleri Cibuti, Eritre, Tanzanya ve Kongo’da da görülmüş durumda. Çekirge salgınını kısmen iklim değişikliğiyle bağlantılı gördüklerini belirten Birleşmiş Milletler’e bağlı Dünya Gıda ve Tarım Örgütü, bu durumun gıda güvenliği ve geçim kaynakları için “benzeri görülmemiş bir tehdit” olduğunu kaydetti.

BM Gıda Ajansı yetkilileri, yeni dalga çekirge istilasının bir öncekinin 20 katı büyüklüğünde olduğunu dile getirdi.

Nairobi merkezli İklim Tahmin ve Uygulama Merkezi, “Çekirgeler, Doğu Afrika bölgesini daha önce hiç görülmemiş biçimde, olağanüstü büyük sürülerle istila ediyor” ifadelerini kullandı.

”Google

Azınlıkça'yı Google Haberlerde takip et

Azınlıkça'yı Facebook'ta takip et

Azınlıkça'yı Twitter'da takip et

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.