Dünya Sağlık Örgütü doğru maske kullanımı için 5 kural - Azınlıkça
Yaşam

Dünya Sağlık Örgütü doğru maske kullanımı için 5 kural

Virüse karşı ellerin yıkanması, sosyal mesafenin korunması ve eldiven takılmasını tavsiye eden bilim insanları bir süre maske konusunda kararsız kalmışlardı.

Maskeyi takanı koruyup korumadığı konusunda görüş ayrılıkları nedeniyle maske takılma tavsiyesi en geç karar verilen önlem oldu.

Artık uzmanlar maske takılması konusuna daha fazla önem veriyorlar.

Hatta Bulgaristan ve Türkiye gibi bazı ülkelerde ise kamusal alanlarda maske takılması zorunluluğu getirildi. Yunanistan’da maske takılması zorunluluğu bulunmasa da vatandaşların maske kullandıkları görülüyor.

Öte yandan maske kullanımı dünya çağında artarken maske kullanımında nelere dikkat edilmeli sorusu gündeme geliyor.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) doğru maske kullanımı için 5 kural yayınladı.

Ahval’in haberine göre DSÖ’nün açıkladığı kurallar şu şekilde:

  1. Maske takmadan önce ellerinizi sabunlu suyla yıkayarak veya alkol içeren el temizleme jeli sürerek temizleyin. Maskede delik veya yırtık olup olmadığını kontrol edin. Genelde beyaz kısmı içte kalan kısımdır.
  2. Ağzınızı ve burnunuzu tamamen kapayacak şekilde maskeyi takın. Yüzünüz ve maske arasında aralık kalmamasına, çenenizin altına inmesine iyice yüzünüze oturmasına özen gösterin.
  3. Kullandığınız süre zarfında maskeyi ellemekten kaçının. Eğer boş bulunup ellerseniz ellerinizi yine sabunlu suyla yıkayarak veya alkollü el temizleme jeliyle temizleyin.
  4. Maskeniz nemlendiğinde değiştirin. Kullanılmış maskeleri asla tekrar kullanmayın. Tek kullanımlık olduklarını unutmayın.
  5. Maskeyi çıkarırken ön kısmını ellemeden, arkadan öne doğru, lastikli kısmından tutarak çıkarın. Maskeyi hemen çöpe atın ve ellerinizi yine jelle veya sabunlu suyla yıkayarak temizleyin.

Alınan bu önlemler sayesinde virüsün yayılmasının engellenmesi hedefleniyor.

Azınlıkça'yı Google Haberlerde takip et

Azınlıkça'yı Facebook'ta takip et

Azınlıkça'yı Twitter'da takip et