Lufthansa Omikron nedeniyle 33 bin seferini iptal etti - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Lufthansa Omikron nedeniyle 33 bin seferini iptal etti

Almanya‘nın ulusal havayolu olan Lufthansa, Omikron varyantının giderek yayılması nedeniyle 33 bin seferine iptal kararı aldı.

Lufthansa Genel Müdürü Carsten Spohr, “Ocak ayı ortalarından şubat ayına kadar uçuş rezervasyonlarında önemli düşüş yaşıyoruz, bu yüzden kış aylarında seferlerin yüzde 10’unu yani yaklaşık 33 bin uçuşu iptal ettik” açıklamasında bulundu.

Alman basınına konuşan Spohr, “Her şeyden önce Almanya, İsviçre, Avusturya ve Belçika’daki iç pazarlarlardaki yolcu sayımız düşüyor. Çünkü bu ülkeler pandemi dalgasından en çok etkilenen ülkeler” ifadesini kullandı.

Spohr, Lufthansa’nın 2019 yılında salgın başlamadan önceki durumla kıyaslandığında seferlerin sadece yüzde 60’ını gerçekleştiğini aktardı.

Havaalanlarındaki iniş ve kalkış haklarını kaybetmemek için 18 bin gereksiz uçuş gerçekleştirdiklerini hatırlatan Alman yönetici, gerçekte bu mecburiyetin olmaması halinde çok daha fazla seferi iptal etmeleri gerektiğini söyledi.

Avrupa Havaalanları Birliği, Omikron varyantının Dünya Sağlık Örgütü tarafından 24 Kasım’da ilk ilan edildiğinden bu yana kendilerine üye havalanlarından uçan yolcu oranında yüzde 20 düşüş yaşandığını duyurmuştu.

Koronavirüs Kovid-19 salgını yüzünden 2020 yılında 5,5 milyar evro zarar eden Lufthansa, Alman devletinden yardım istemişti.

”yan group

 

 

”Google

 

Azınlıkça'yı Google Haberlerde takip et

Azınlıkça'yı Facebook'ta takip et

Azınlıkça'yı Twitter'da takip et

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Almanya'da kalifiye eleman sıkıntısı rekor düzeye ulaştı

Almanya’da yapılan bir araştırma, 2022 yılında nitelikli eleman sıkıntısının rekor düzeye ulaştığını, 630 bin kadronun doldurulamadığını ortaya koydu.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Almanya'da toplu taşıma çalışanları daha iyi ücret talebiyle greve gitti

Almanya’da toplu taşıma ve havalimanlarında çalışanlar, yüksek enflasyona karşı daha iyi ücret talebiyle bugün ülke genelinde greve gitti.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Atina-İstanbul ve Selanik-İstanbul uçak seferleri greve takıldı

Yunanistan’daki hava trafik kontrolörlerinin grevi nedeniyle Türk Hava Yolları (THY) Atina ve Selanik’e gerçekleştirilmesi planlanan tüm seferlerin iptal edildiğini açıkladı.
Devamını oku...