Yunanistan’dan Türkiye’ye Batı Trakya’dan Evros notası - Azınlıkça
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan’dan Türkiye’ye Batı Trakya’dan Evros notası

Yunan-Türk sınırındaki Evros (Meriç) Nehri yatağındaki değişiklik nedeniyle ortaya çıkan durumla ilgili Yunan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’ın talimatıyla Türkiye’ye nota verildi.

Evros İli’ne bağlı Ferecik’in (Feres) Melissokomio bölgesinde her yıl sonbaharda nehir suyuyla dolan ve 1923 haritalarına göre Yunanistan’a ait bir yer bulunuyor.

Bu alanda son haftalarda Türk jandarma ve polisine ait kuvvetler bulunuyor.

Kış aylarında suyla dolu olan bu yer, yazın kuruyor ve ortaya bataklığın yer aldığı bir adacık çıkıyor.

Yunan basınında çıkan haberlere göre nehir yatağındaki bu değişiklikten sonra Türkiye’nin yaklaşık 16 dönümlük bir toprak üzerinde hak iddia ettiği ifade ediliyor.

Geçmişte de bu noktayla ilgili iki ülke arasında tartışmalar olduğu kaydedilirken, son dönemlerde Türk güvenlik güçlerine ait ekiplerin sabit bir şekilde bu bölgede bulunduğu ve Yunan yetkililerinin sınır boyundaki çelik çiti uzatma çalışmalarını engellediği Atina basınına yazıldı.

Yunan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias konuyla ilgili çarşamba günü yaptığı açıklamalarda “Bu konuda anlaşacağımızı umut ediyorum. Nehir yatağındaki değişiklik sebebiyle sınır çizgisi konusuyla ilgili bir sorgulama söz konusu. Müttefik olan iki ülke arasında gerginlik yaratmak hoşuma gitmiyor. Bu konular, gazetelere bir satır dahi yazılmadan çözülüyor” diyen Dendias şöyle devam etti:

“Ortak bir komisyon kurularak gerekli ölçümler yapılıp bu konu çözüme kavuşturulabilir. Yaklaşık 10-20 metreden bahsediyoruz.”

”Google

Azınlıkça'yı Google Haberlerde takip et

Azınlıkça'yı Facebook'ta takip et

Azınlıkça'yı Twitter'da takip et

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Yunanistan'da Koyun ve Keçi Sütü Fiyatlarında Düşüş Var mı? Sektördeki Usulsüzlükler Mercek Altında

Yunanistan’da koyun ve keçi sütü üreticileri, son dört yıl boyunca (2020-2023), fiyatlarında kısmi düşüşler yaşadı. Bazı bölgelerde üretici fiyatlarının, genel ortalamanın altında kaldığı gözlemleniyor.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Batı Trakya'da Kaç Hasta Ameliyat Sırası Bekliyor?

Yunanistan genelinde 100 binden fazla hastanın ameliyat için sıra beklemesi, sağlık sistemindeki derin sorunları gözler önüne seriyor. Batı Trakya’da ameliyat olabilmek için sıra bekleyen hasta sayısı ise 12 bin 684.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Çiftçiler Traktörlerle Meclis Önünde Gecelediler

Atina’nın kalbi Sintagma Meydanı, Yunanistan genelinden gelen çiftçilerin protesto eylemlerine sahne oldu. Parlamento önünde traktörleriyle geceyi geçiren çiftçiler, tarımsal taleplerin karşılanması çağrısında bulundu.
Devamını oku...