Küresel ısınma bir felakete doğru ilerliyor - Azınlıkça
Yaşam

Küresel ısınma bir felakete doğru ilerliyor

İklimlerin değiştiğini ve her sene daha fazla etkin olan kavurucu sıcak hava dalgalarıyla mücadele etmek zorunda kaldığımızı artık neredeyse fark etmeyen kalmadı.

BM İklim Raporu’na göre dünya 2,7 derece daha ısınma yolunda. BM Genel Sekreteri Guterres, küresel ısınmaın kitlesel can kayıplarına yol açabilecek bir felakete doğru ilerlediği uyarısında bulundu.

Birleşmiş Milletler (BM) İklim Ajansı, İskoçya’nın Glasgow kentinde 1-12 Kasım tarihlerinde düzenlenecek Dünya İklim Zirvesi öncesi, küresel ısınmanın boyutlarını ortaya koyan raporunu açıkladı.

Raporu dünya kamuoyuyla BM’nin New York’taki merkezinde paylaşan BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, küresel ısınmanın bir felakete doğru ilerlediği uyarısında bulundu.

Rapora göre yeryüzünün 2,7 derece daha ısınma yolunda olduğuna dikkat çeken Guterres, altı yıl önce Paris İklim Anlaşması’nda öngörüldüğü gibi küresel ısınmayı 1,5 derecede tutma hedefinin yerine getirilemediğini söyledi.

Guterres, “Bu hedefin tutturulamaması, kitlesel can kayıpları ve geçim kaynaklarının yok olmasına yol açacak” ifadelerini kullandı.

Paris İklim Anlaşması’na imza atan 191 ülke, sera gazı emisyonlarını azaltarak küresel ısınmayı 2 derecenin altında tutmak için yükümlülük altına girmişti. Ancak endüstri öncesi döneme göre şimdiden dünyanın yaklaşık 1,2 derece ısınmış olduğuna dikkat çeken uzmanlar, ısınmayı 2030 yılına kadar 2 derecenin altında tutmak için ülkelerin ulusal emisyon düşürme hedeflerini 2010 yılına kıyasla yüzde 16 artırmaları gerektiğini vurguluyor.

Hükümetlere Glasgow’daki zirveye istekli gelmeleri çağrısında bulunan Guterres, “Şu anda devlet ve hükümet başkanlarının harekete geçme zamanı, aksi halde tüm ülkelerdeki insanlar bunun bedelini trajik şekilde ödeyecek” ifadelerini kullandı.

YouTube kanalımıza ABONE OLUN. Bekliyoruz!
Azınlıkça’ya Google Haberler’de ABONE OLUN Sizi bekliyoruz
Azınlıkça’ya Viber’da ABONE OLUN. Haberlerimizi ilk siz okuyun
Azınlıkça’ya Telegram’da ABONE OLUN. Haberler telefonunuza gelsin

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

Avrupa kıtasında en sıcak yazı geçirdik

Yunanistan’da bu sene tarihin en sıcak yazlarından birini yaşadık. Avrupa kıtasında ise kaydedilen en sıcak yaz mevsiminin yine bu sene yaşandığı tespit edildi.
Devamını oku...
Yaşam

İklim krizine doğru: Grönland'da buzulların zirvesine ilk kez yağmur yağdı

Yunanistan’da görülen orman yangınları ve kavurucu sıcaklar derken dünya genelindeki iklim değişikliği sorununun, artık iklim krizine evrildiğini görüyoruz.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Hava Durumu: 40 derecelik yeni bir sıcak dalgası geliyor

Ulusal Gözlemevi Araştırma Direktörü Kostas Laguvardos’un açıkladığı verilere göre, 40 dereceyi geçen yeni bir sıcak hava dalgası Yunanistan’a geliyor.
Devamını oku...