Uğur Şahin: Aşı mutasyona uğramış koronavirüse karşı da koruyacak - Azınlıkça
Yaşam

Uğur Şahin: Aşı mutasyona uğramış koronavirüse karşı da koruyacak

BioNTech'in Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Uğur Şahin.

İngiltere‘de ortaya çıkan mutasyon geçirmiş koronavirüs nedeniyle dünya geneli tekrar endişeler artarken Biontech koronavirüs aşısını keşfeden Uğur Şahin’den rahatlatıcı açıklama geldi.

ABD ve Avrupa İlaç Ajansı (AİA) tarafından Pfizer/BioNTech koronavirüs aşısı için kullanım onayı verilere dağıtım izni verilmişti.

İngiltere’de ortaya çıkan mutasyon sonrası endişeler artarken BioNTech aşısının mimarlarından Uğur Şahin’den mutasyon konusunda herkesi rahatlatıcı açıklama geldi.

Şahin, koronavirüs aşısı 20 kadar virüs varyasyonu üzerinde denediklerini belirterek aşının İngiltere’de ortaya çıkan yeni tür koronavirüsü üzerinde de etkili olacağına inandıklarını söyledi.

Uğur Şahin:

‘Aşıyı mutasyona uğramış yaklaşık 20 virüs varyasyonu üzerinde test ettik. Aşının sağladığı bağışıklık tepkisi, her virüs varyasyonunu etkisiz hale getirdi.’

Almanya merkezli biyoteknoloji firması BioNTech’in Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Uğur Şahin, ABD’li Pfizer şirketi ile geliştirdikleri aşının İngiltere’de mutasyona uğrayarak ortaya çıkan yeni tür koronavirüse karşı da koruma sağlayacağına inandığını söyledi.

Alman haber ajansı dpa’ya konuşan Şahin, bilimsel açıdan ihtimalin yüksek olduğuna dikkat çekerek “Aşıyı mutasyona uğramış yaklaşık 20 virüs varyasyonu üzerinde test ettik. Aşının sağladığı bağışıklık tepkisi, her virüs varyasyonunu etkisiz hale getirdi” açıklamasında bulundu.

Virüsün şu anda güçlü bir şekilde mutasyona uğradığını ifade eden Şahin, testlere devam etmeleri gerektiğini ve bunun da yaklaşık iki hafta süreceğini belirterek “Ancak (aşının) etki mekanizmasınının önemli ölçüde etkilenmeyeceğine eminiz” şeklinde konuştu.

Pfizer şirketi ile birlikte geliştirdikleri aşıda kullanılan antijenin (antikor üreten madde) bin 270 aminoasitten oluştuğunu anlatan Şahin, bunlardan dokuzunun mutasyona uğradığını ve bunun da aminoasitlerin yüzde biri bile olmadığını ifade etti.

“Aşımız tüm proteini görüyor ve çoklu bağışıklık tepkileri geliştiriyor. Dolayısıyla virüsün kaçamayacağı kadar çok kenetlenme noktası var” şeklinde aşının özelliklerinden bahseden Şahin, ancak bunun virüsün yeni türünün zararsız olduğu anlamına gelmediğini de vurguladı.

Şahin, geliştirdikleri aşının haberci molekül olan mRNA bazlı olduğunu vurgulayarak bu aşının prensipte virüsün yeni varyasyonlarına karşı etki sağladığını kaydetti.

Pfizer ve Biontech’in koronavirüse karşı geliştirdiği aşı, Avrupa İlaç Dairesi’nin tavsiye kararının ardından AB Komisyonu’ndan da onay aldı. AB’de aşılamalara 27 Aralık’ta başlanacak.

”Google

Azınlıkça'yı Google Haberlerde takip et

Azınlıkça'yı Facebook'ta takip et

Azınlıkça'yı Twitter'da takip et

About author

Articles

Editor-in-Chief of Azınlıkça. Journalist and podcaster based in Komotini, covering Thrace, Greece and Cyprus.
İlgili Haberler
Yunanistan Batı Trakya Haber

İngiltere Kralı 3. Charles Kansere Yakalandı

İngiltere Kralı 3. Charles’ın, prostat büyümesi nedeniyle tedavi gördüğü sırada yapılan testlerde, kansere yakalandığı tespit edildi.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Atina ile Londra Arasında Tarihi Eser Krizi: Başbakanların Görüşmesi İptal Edildi

Yunanistan ve Birleşik Krallık arasında, Osmanlı döneminde İngiltere’ye taşınan Elgin Mermerleri nedeniyle diplomatik kriz yaşanıyor.
Devamını oku...
Yunanistan Batı Trakya Haber

Avrupa Komisyonu'ndan yeni korona aşısına yeşil ışık

Avrupa Komisyonu, BioNTech-Pfizer tarafından geliştirilen COVID-19 tedavisi için uyarlanmış Comirnaty XBB.1.5 aşısını onayladı.
Devamını oku...